Türkiye ekonomisi, yüksek enflasyon ve kur baskısıyla mücadele ederken, Merkez Bankası’nın bugün yapacağı faiz kararı büyük önem taşıyor. Yabancı ekonomistler, Merkez Bankası’nın politika faizini 500 baz puan daha artırarak yüzde 35’e çıkarmasını bekliyor. Peki, bugün saat 14.00’te açıklanacak olan faiz kararı ekonomideki dengeleri nasıl değiştirecek? İşte detaylar…

Asgari ücret ne zaman belli olacak? Komisyon ne zaman toplanıyor? Asgari ücret ne zaman belli olacak? Komisyon ne zaman toplanıyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yeni atanan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında bugün toplanacak. Toplantının ardından saat 14.00’te faiz kararı kamuoyuna duyurulacak.

Faiz kararı öncesinde piyasaların gözü kulağı Merkez Bankası’nda. Beklenti anketine katılan ekonomistler, politika faizinin 500 baz puan artırılarak yüzde 35’e çekileceğini tahmin ediyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 40 oldu.

MERKEZ BANKASI’NIN SON FAİZ KARARI NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz ay Merkez Bankası Para Piyasası Kurulu, politika faizini 500 baz puan arttırarak 30’a yükseltmişti. Bu kararla birlikte Türkiye, dünyanın en yüksek faizli ülkeleri arasına girmişti.

FAİZ ARTIŞININ EKONOMİYE ETKİSİ

Merkez Bankası’nın faiz artışı yapmasının temel amacı, enflasyonu düşürmek ve kur baskısını azaltmaktır. Faiz artışı, tasarruf sahiplerini TL’ye yönlendirerek döviz talebini azaltabilir ve TL’nin değer kazanmasını sağlayabilir. Ayrıca, faiz artışı, tüketim ve yatırım harcamalarını azaltarak talep yönlü enflasyonu düşürebilir.