Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Camiisinde düzenlenen program, Reis-ul Kurra Vekili Diyarbakır Diyanet Akademisi Müdürü Fatih Çatmakaş’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Açılış konuşmasını İl Müftüsü Lütfü İmamoğlu yaptı. Kur’an kursu öğreticilerine, ailelerine ve hafızların yetişmesinde emeği geçenlere teşekkür eden İl Müftüsü İmamoğlu, “Müslümanlar kuranın öğrenilmesini, öğretilmesini ezberlenmesine ve anlaşılmasına büyük önem vermiş bu sebeple hafızlık İslam’ın ilk yıllarından itibaren kesintiye uğramadan günümüze kadar devam etmiştir.” dedi.

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ise “Peygamber efendimiz : sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerimi öğrenen ve öğretendir buyurmuştur. Bu kardeşlerimiz Kur’an-ı Kerimi öğrenmiş, öğrenmekle kalmayıp tamamını ezberlemişlerdir. İnşaallah  hayatları boyuncada isteyenlere de öğreteceklerdir. Böylelikle Peygamber efendimizin de ifade ettiği gibi en hayırlı kişi olmak en hayırlı işi yapmak yolunda da adım adım  ilerleyeceklerdir kardeşlerimiz” dedi.

WhatsApp Image 2023-10-27 at 15.26.43

Günün anlan ve Önemine dair bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı şunları söyledi:

GGC'den üye buluşması GGC'den üye buluşması

“Bugün batının vahşeti karşısında Filistin'de yüreklerimizi dağlayan bir dram işlenmektedir. Son 2-3 senedir İslam dünyasında kan ve gözyaşı durmuyor. Müslümanlar olarak üzerimize düşen sorumluluğu yüklenmemiz gerekiyor.”

Konuşmaların ardından Resi-ul Kurra Vekili Fatih Çatmakaş’ın yaptığı duanın ardından protokol tarafından öğrencilere belge ve hediyeleri takdim edilerek tören sona erdi.

Merasimee Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, üst düzey bürokratlar, bölge müftüleri, kanaat önderleri, din görevlileri ile vatandaşlar katıldı.