Ünlü markaya Paris Moda Haftası'na günler kala büyük  şok Ünlü markaya Paris Moda Haftası'na günler kala büyük şok

Irak Petrol Bakanı Hayyan Abdulgani, ziyaret ettiği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar ile Irak Kürdistan bölgesinden Türkiye’ye akışı yeniden başlayan petrolü konuştular

Resmi temaslarda bulunmak üzere dün bakanlık heyetiyle Ankara’ya gelen Irak Petrol Bakanı Hayyan Abdulgani bugün Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile bir araya geldi.

Irak Petrol Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmede iki ülkenin petrol ve enerji sektörlerinin ortak ilişkilerini ele aldıkları bildirildi.

Açıklamaya göre. Görüşmede Irak Kürdistan Bölgesinden Ceyhan Limanına petrol ihracatına yeniden başlanması konusu ele alınarak önemine vurgu yapıldı. İki ülkenin ortak çıkarlarını ilgilendiren bir dizi ikili ve bölgesel konuyu görüşen bakanlar ayrıca enerji, petrol ve gaz, elektrik ara bağlantısı ve yenilenebilir enerji alanlarında ortak işbirliğini ele aldı.

Toplantıda Irak-Türk ortak ekonomi komitesinin 19'uncu toplantısının Bağdat'ta gerçekleştirilmesi kararı alındı.

Irak Petrol Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Irak devlet petrol pazarlama şirketi SOMO'yu geçen hafta, Ceyhan boru hattından petrol akışının yeniden başlatılmasına yönelik teknik fizibiliteyi sağlamak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğu konusunda bilgilendirdiğini söyledi.

Irak’lı yetkilileri, Irak Petrol Bakanı'nın Ankara ziyaretinin petrol ihracatının ne zaman yeniden başlayacağı konusunda net bir tarih üzerinde anlaşmak için ortak zeminde buluşmayı amaçladığını kaydetti.

Ne olmuştu?

Irak hükümeti, Irak Kürdistan Bölgesi hükümetinin Ceyhan’a petrol ihracatını “Bağdat'ın izni olmadan ihraç ettiği” gerekçesiyle Türkiye'yi Uluslararası Ticaret Odası'na şikayet etmiş, mahkeme Türkiye’yi 1,5 milyar dolarlık tazminata mahkum etmişti.

Kararın ardından Türkiye, 25 Mart'ta Ceyhan Petrol Boru hattını kapatarak petrol ihracını durdurmuştu. Irak Federal Hükümeti, devlet şirketi SOMO'nun Ceyhan'dan petrol ihraç edebilecek tek resmi kurum olduğunu savunuyor.

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da tazminat haberlerinin yayınlanmasının ardından bir açıklama yaparak, Bağdat yönetiminin ödeme yapacağını duyurmuştu.  (Rudaw)