Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, market, manav ve pazardan satın alındıktan sonra evde dilimlenirken renksiz ve tatsız haline rastlanılan olgunlaşmamış, 'kelek' karpuz ve kavunun ayıplı ürün statüsünde yer aldığını belirterek, "Tüketici, satıcıdan ürünün değişimi veya parasını talep edebilir" dedi.

15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz'da eczaneler, kargolar, bankalar, noterler açık mı? 15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz'da eczaneler, kargolar, bankalar, noterler açık mı?

Havaların ısınmasıyla yaz meyveleri market, manav ve pazar tezgahlarında yerini aldı.

Başta karpuz, kavun gibi sofraların vazgeçilmez tatlarına ilgi arttı. Son günlerde tezgâhta taze, olgunlaşmış görünümüne aldanıp satın alınan başta karpuz ve kavunun, evde servis için dilimlendiğinde renksiz ve tatsız haline rastlanılmasından kaynaklı şikayetlerde de artış oldu.

"PARA İADESİ YA DA ÜRÜN DEĞİŞİMİ YAPABİLİRSİNİZ"

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, yetişmemiş, 'kelek' karpuz ve kavunun ayıplı ürün statüsünde olmasından dolayı tüketicinin, satıcıdan ürünün değişimini veya parasını talep edebileceğini söyledi.

Bozulma belirtisi olan meyve ve sebzelerin de ayıplı ürün sayıldığını dile getiren Gündüz, "Olgunlaşmamış meyve veya sebze pazarda, marketlerde satışa sunulamaz. Karpuz alıyorsunuz, kesildiğinde olgunlaşmamış olduğu görülüyor. Bu ürünü satıcıya bildirip, para iadesi ya da ürün değişimi yapabilirsiniz. Bu durumda tüketici ürünün fotoğrafını çekip, satıcıya bildirmeli. Manavda, pazarda satıcı kabul etmezse, zabıta ile tutanak hazırlayıp, kurumlara şikâyet edilebilir.

Tüketici hakem heyetine başvurup, icra mahkemesine dilekçe verilebilir. Mahkeme sonrasında tüketici 20 bin lira civarında maddi, manevi tazminat kazanabilir. Tüketicinin alışveriş fişi, tezgâh ve olgunlaşmamış ürünün fotoğrafı delil sayılır" diye konuştu.

Editör: Ayşegül Yaşar