Dermatologlar, makyaj fırçalarını düzenli olarak temizlemenin hayati önem taşıdığı konusunda uyarıyor. Yıkanmamış makyaj malzemeleri, ciltte bakteri, mantar ve virüs üremesine neden oluyor. Bu da ciltte sivilce, dermatit ve yara enfeksiyonları gibi sorunlara yol açıyor. Ancak görünen o ki, bu uyarılar kulak ardı ediliyor. İngiliz bir makyaj markası tarafından yapılan anket sonucunda, korkunç tablo ortaya çıktı. Binlerce kişinin katıldığı ankette, katılımcıların yüzde 45’inin fondöten fırçasını hiç yıkamadığı belirlendi. Uzmanlar, hiç yıkanmamış sünger ve fırçaların yakından görüntülerini yayınladı. Fotoğraflarda, makyaj ve cilt yağı kalıntılarıyla dolu ürünler görüldü.

Soyanın vücudumuza etkileri Soyanın vücudumuza etkileri

Salford Üniversitesi’nden mikrobiyolog Dr. Joe Latimer şöyle konuştu:

‘‘Cildimiz sayısız bakteri, mantar ve virüsün bir arada yaşadığı bir ekosistemdir ve çoğu zaman cildimiz bu bakteri türlerinin dengesini kontrol altında tutar. Bakterilerimiz, cildimizi sağlıklı tutmaya ve bizi enfeksiyonlardan korumaya yardımcı oluyor, ancak sayıları çok yükselirse sivilce, atopik dermatit, seboreik dermatit veya yara enfeksiyonları gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.’’

Yapılan araştırma, yalnızca makyaj fırçalarının değil, diğer bakım ürünlerinin de temizlenmediğini ortaya koydu. Bunlar arasında saç bandı, yüz usturaları ve gua sha taşları da yer aldı.

Katılımcıların neredeyse dörtte üçü, gua sha taşlarını hiç temizlemediklerini itiraf etti. Yüzde 40’ı ise yüzlerini bile yıkamadıklarını söyledi.

Uzmanlar, makyaj malzemelerinin temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Fondöten ve kapatıcı fırçalarının haftada en az bir defa, pudra ve allık fırçalarının haftada bir, eyeliner ve ruj fırçalarının her kullanımdan sonra, far fırçalarının ise haftada en az 2 defa yıkanması gerekiyor.

Ayrıca ucuz ve kalitesiz makyaj ürünlerinin de görme kaybından alerjik reaksiyonlara kadar pek çok sağlık sorununa yol açtığı belirtiliyor.