Otizmli bireyleri için yüzme eğitimi başladı. Diyarbakır Yenişehir Belediyesi, Diyarbakır'da 8-15 yaş aralığında bulunan gençlere moral ve motivasyonlarını artırıyor Yenişehir Belediyesi ile İl Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından Seyrantepe Spor Tesisi yüzme havuzunda 10 yüzme eğitmeni kontrolünde başlayan eğitimlerde 20 otizmli bireye yüzme dersi verildi. 

MADDİ MANEVİ DESTEKÇİSİYİZ

Yenişehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Beşikci, “Otizm bir hastalık değildir. Çocuklarımızın farklılıklarının farkında olduğumuzu göstererek anlayışlı bir tutum sergileyebiliriz. Sosyalleşmek bir spor dalıyla ilgilenmek çevre ile iletişim içerisinde olmak otizmli çocuklarımızın duygu ve düşüncelerini daha rahat ifade etmektedir. Hayat boyu süren mücadelelerinde maddi manevi destekçileriyiz” dedi. 

SOSYAL ÇEVRE İLE UYUMLU PAKET

Yüzme eğitmeni Kadir Birkan, “Otizm yüzme eğitimi sürecinde bireylerin göstermiş olduğu gelişim, bireyin motivasyonunu arttırmaktadır. Bu sayede kişinin kendine olan güveni de yükseltmektedir. Yüzme eğitiminin sağladığı bir diğer önemli fayda, otizmli bireyin sosyalleşmesinin artmasıdır. Bu süreçte birey sosyal çevre ile uyumlu hareket etme becerisini geliştirmektedir. Yüzme sırasında tekrar eden hareketler ise rahatlamayı ve olumsuz düşüncelerden kurtulmayı sağlamaktadır” dedi.