Pastırma yazı, sonbahar mevsiminde kutuplardan gelen soğuk hava kütlesinin sıcak bir yüksek basınç merkezi ile karşılaşması sonucu oluşan sıcaklık artışıdır. Bu dönemde gündüzleri sıcak ve puslu, geceleri ise soğuk ve çiğli hava hakim olur. Pastırma yazı, kış mevsiminin başlamasından önce yaşanan son sıcaklar olarak da tanımlanabilir.

PASTIRMA YAZI NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?

Pastırma yazının başlama ve bitiş tarihi her yıl değişiklik gösterebilir. Genellikle Ekim ayının son haftasında başlayan pastırma yazı, Kasım ayının ortasına kadar devam eder. Bu süre zarfında yağış görülmez. Pastırma yazı bazen yılda birkaç kez de yaşanabilir.

Yıldızlar ne söylüyor: 4 Aralık 2023 günlük burç yorumları Yıldızlar ne söylüyor: 4 Aralık 2023 günlük burç yorumları

SICAK HAVA NE ZAMAN BİTECEK?

Ülke genelinde etkili olan sıcak hava dalgası, bu hafta sonuna kadar devam edecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, hafta sonundan itibaren hava sıcaklıkları mevsim normallerine dönecek. Önümüzdeki hafta ise yağışlı ve serin bir hava bekleniyor.

Pastırma yazının keyfini çıkarmak isteyenler için bu hafta son fırsat olabilir. Sıcak havadan bunalanlar ise önümüzdeki haftayı sabırsızlıkla bekliyor.