İnce kabukları, iri taneleri ve gübre ve ilaç kullanılmadan yetiştirilen mayhoş tadı ile bilinen ve 6 ay saklanabilen Zivzik Narının sadece Siirt’teki Botan Vadisinde yetiştiğini biliyor muydunuz?

10635131063513

Botan Vadisinin iklimi nedeniyle vadi kenarındaki Şirvan ve Pervari ilçesine bağlı 22 köyde yetiştirilen Zivzik Narı’nın hasadı devam ediyor. Tadı ile Türkiye’nin hiçbir yerinde üretilen narlara benzemeyen ve ince kabukları sayesinde 6 ay saklanabilen Zivzik Narı da, bu yıl kuraklıktan etkilendi. 

zivzik_kapak

CEGA Medyaya konuşan Şirvan Nar Üreticileri Birliği eski Başkanı Seyfettin Öngülü, bu yılki rekoltede kuraklıktan dolayı biraz düşüş olduğunu belirterek, “Nar, su isteyen bir üründür. Meyve susuz kaldığı zaman kalitesi de rekoltesi de düşüyor. Bize ait bir fabrikada hem nar suyu hem nar ekşisi, hem de sofralık nar üretiyoruz”dedi. 

zivzik_nari_2

"ORTALAMA 12 BİN TON ZİVZİK NARI ÜRETİYORUZ"

Birlik eski Başkanı Öngülü, her yıl ortalama Botan Vadisindeki 22 köyün 12 bin ton nar üretimi yaptığını da belirterek, “Zivzik Narı, İnce kabuklu ve organik olması, yasal ilaç kabul etmeyen bir üründür. Darbe yemediği zaman 6 ay saklanabiliyor” diye konuştu. 

ZİVZİK NARININ ÖZELLİKLERİ

zivzik_nari_3

Diyarbakır'da çöpe atılıyordu, fiyatı yüzde yüz arttı Diyarbakır'da çöpe atılıyordu, fiyatı yüzde yüz arttı

Adını yetiştiği bölge olan Şirvan İlçesine bağlı Zivzik (Dişlinar) Köyü'nden alan bol sulu, eşsiz aromalı, aylarca dayanabilen şifa kaynağı bir üründür. Bir Zivzik narı ortalama 200 gramdan başlıyor, 800 grama kadar çıkıyor. Taneleri nohut büyüklüğünde. Çekirdeği küçük ve yumuşak. Asit oranı düşük, tadı mayhoş. Evlerde depolanan narların kabuğu kurudukça rengi pembeden kreme dönüyor. Ayrıca, sonbaharda toplanıp Kış ayları için depolanan Zivzik Narı, kışın depolardan çıkarıldığı zaman kabukları sertleşmiş olur.”

zivzik_nari

CENNET MEYVESİ OLARAK ANILIYOR

Bilim adamları, özellikle de enfeksiyon hastalıkları açısından risk altında olunan kış aylarında bol bol nar tüketmeyi öneriyor. Cennet meyvesi olarak anılan nar, sağlık açısından kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken bir meyve olup, yaz aylarında da serin meyve suyu ya da ferahlatıcı bir kokteyl olarak karşımıza çıkar. İnsan sağlığına olan faydalarını saymakla bitirmek mümkün değil. Onun sadece meyvesi değil, çiçeği, çekirdekleri, suyu ve kabukları da çeşitli karışımlar halinde tıbbi olarak kullanılır. 

ZİVZİK NARININ FAYDALARI NEDİR?

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan Zivzik Narı’nın mevsiminde tüketilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bebek sahibi olmak isteyen babalar için de sperm kalitesini arttırıcı özelliğine dikkat çektiler. Çağımızın önemli hastalıklarından olan kanser, kalp hastalıkları, yaşlanma, katarakt, diyabet ve çölyak gibi hastalıklardan korunmak için vücudun antioksidan besinlere ihtiyaç duyduğunu belirten uzmanlar, Zivzik Narı’nın etkili bir besin kaynağı olduğunu söylüyorlar.