Ayşegül Yaşar

2023-2024 eğitim öğretim sezonunda merak edilen konuların başında Üniversitelerin ne zaman açılacağı sorusu oldu. Tercih ve kayıt süreçleri ile birlikte yurt dışını kazanan üniversite öğrencilerin ne zaman gideceği oldu. 

Refik Anadol'un   "Rönesans Rüyaları" Refik Anadol'un "Rönesans Rüyaları"

Yeni akademik yılı için üniversitelerin açılış tarihi henüz netlik kazanmazken, üniversiteler, genellikle akademik takvimlerine göre farklılık gösteren tarihlerde yeni eğitim yılına başlıyor. 

universitelerde-uzaktan-egitim-olacak-mi-omicron-varyanti-onlemleri (1)

Yükseköğretim kurumlarında yeni eğitim yılının Eylül ayının son haftalarına doğru başlaması bekleniyor. Öğrenciler ve akademik personel, yeni döneme yönelik hazırlıklarını sürdürürken, öğrencilerin üniversitelerin resmi duyurularını takip ederek kesin açılış tarihini öğrenebilecekleri belirtildi.

Öğrenciler, eğitim ve öğretime başlama tarihinin yanı sıra diğer önemli bilgileri de üniversitelerin resmi web sitelerinde ve ilgili duyurulardan öğrenebilirler. 

Kayıt ve elektronik kayıt tarihleri ne zaman?

Üniversite kayıt işlemleri 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında alınacak. Elektronik kayıtlar ise. 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak.

Üniversiteler 2 Ekim'de mi açılacak?

Milyonlarca ğrenciyi ilgilendiren Üniversitelerin, açılışının 2 Ekim tarihine ertelendiği iddialar üzerine YÖK'ten şimdiye kadar bir açıklama yapalmazken, gözler YÖK'ün açıklayacağı takvime çevrildi. 

Yurt dışını kazanan öğrenciler gitti mi?

Türkiye’den başvurdukları yurt dışındaki Üniversitelerde kabul alan öğrencilerin ne zaman gidip eğitime başlayacağı da tartışılırken, bir çok öğrencinin kabul aldığı ülkeye giderek eğitime başladığı belirtildi. Özellikle ABD’deki Üniversitelere kabul alan öğrenciler, Ağustos ayının ortasından itibaren oryantasyon eğitimi için ABD’ye gittiler.