Yaşlanma, herkesin yüzleşmek zorunda olduğu doğal bir süreçtir. Ancak, bazı egzersizler bu süreci yavaşlatabilir ve daha genç hissetmenize yardımcı olabilir. Dr. Michael Mosley'nin yaptığı araştırmalar, Hatha yoga’nın yaşlanmayı geciktirebileceğini gösteriyor. Peki, Hatha yoga nasıl bu kadar etkili olabiliyor?

HATHA YOGA NEDİR?

Hatha yoga, günümüzde öğretilen en yaygın yoga türlerinin birçoğunu kapsayan bir şemsiye terimdir. Katılımcılar, vücutlarını yavaş ama kasıtlı bir şekilde hareket ettirerek hem güç hem de esnekliği zorlayan pozlar yaparlar. Aynı zamanda, kontrollü nefes alma ve duruş yoluyla rahatlama ve farkındalığa odaklanır.

HATHA YOGA VE YAŞLANMA: BİLİMSEL KANITLAR

Dr. Michael Mosley, Hatha yoga’nın fiziksel pozlar, nefes kontrolü ve meditasyonu içeren yapısının, düzenli olarak yapıldığında kronik iltihabı azaltarak depresyon ve anksiyeteyi hafifletebileceğini ve hücresel düzeyde fayda sağlayabileceğini belirtti.

"Düzenli yoga yapmanın kronik iltihabı azaltabileceğine dair gerçekten ilginç araştırmalar var. Bu, kalp hastalığı ve kanserle bağlantılıdır ve ayrıca yoga yapmak ruh halinizi artırabilir, bu da motivasyonunuza yardımcı olabilir ve diğer etkinlik alanlarında sizi harekete geçirebilir."

HÜCRESEL YAŞLANMA ORANINI AZALTAN ÇALIŞMALAR

2017 yılında yapılan ve Oxidative Medicine and Cellular Longevity'de yayımlanan bir çalışma, 12 hafta boyunca 'Yoga ve Meditasyon Temelli Yaşam Tarzı Müdahalesi' alan 96 kişinin vücut hücrelerinin ömrünü nasıl etkilediğini kaydetti. Çalışma, yoga ve meditasyonun hücresel yaşlanma oranını önemli ölçüde azalttığını buldu.

Başka bir 2017 pilot çalışması ise depresyon hastalarını içermekteydi. Katılımcılardan bir grup yoganın tarihini incelerken, diğer grup her hafta 90 dakika boyunca yoga seanslarına aktif olarak katıldı. Çalışma grubunda depresyon seviyelerinde yalnızca yüzde 10'luk bir iyileşme görülürken, yoga grubunun yüzde 60'ı klinik olarak depresyonda kabul edilmemeye başlandı.

YOGANIN FİZİKSEL VE ZİHİNSEL FAYDALARI

NHS, internet sitesinde yoga yapmanın faydalarından bahsederken, araştırmaların bunun anksiyete ve depresyon gibi ruh sağlığı koşullarının yanı sıra sırt ağrısı, kronik yorgunluk ve kan basıncına da faydalı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca yoga, sakinliği teşvik etme, stresi ve gerginliği azaltma, dolaşımı ve kas tonusunu, esnekliği, gücü ve dayanıklılığı iyileştirme konusunda da yardımcı olabilir.

HEYECAN VERİCİ YENİ ARAŞTIRMA: MİTOKONDRİYAL FONKSİYON

Dr. Michael Mosley, yoganın mitokondriyal işlevimizi de artırabileceğine dair teoriler olduğunu belirtti. Bu, hücrelerimizin içinde bize enerji sağlayan birimlerin işlevi anlamına geliyor.

11 Temmuz 2024 günlük burç yorumları 11 Temmuz 2024 günlük burç yorumları

Yeni Delhi'deki Tüm Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü'nden Prof. Rima Dada, mitokondrilerin daha az enerji ürettiğinde bunun dokuların işlevsel düşüşünün nedeni olduğunu ve nasıl yaşlanmaya başladığımızı belirtti.

"Çalışmalarımız sayesinde, yoganın mitokondriyal bütünlüğü ve nükleer DNA bütünlüğünü iyileştirebileceğini bulduk. Eğer mitokondriyal bütünlük iyileşirse, daha fazla ATP ve dolayısıyla daha fazla enerji üretir ve bu şekilde dokuların işlevsel düşüşünü yavaşlatabilirsiniz."

Hatha yoga, sadece fiziksel sağlığınızı değil, aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da iyileştiren bir egzersiz olarak öne çıkıyor. Dr. Michael Mosley'nin araştırmaları ve bilimsel çalışmalar, Hatha yoga’nın yaşlanma sürecini yavaşlatabileceğini ve daha genç kalmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yoga yaparak hem bedeninizi hem de ruhunuzu genç tutmak mümkün.

Editör: Ayşegül Yaşar