Asırlık lezzet ''Keledoş'' Asırlık lezzet ''Keledoş''

Çürüyen domatesleri sakın çöpe atmayın! Ne işe yaradığını görünce çok şaşıracaksınız... Çürüyen domatesleriniz artık çöp değil, değerli bir kaynak! Bu fikirleri deneyerek hem tasarruf edebilir hem de doğaya katkıda bulunabilirsiniz. İşte çürük domatesleri verimli kullanmanın yolları...

SALÇA

Çürüyen domateslerinizden salça yapabilirsiniz. Bunun için domateslerin çürük kısımlarını ve kabuklarını ayırın ve geri kalan kısımları kaynatın. Sonra süzün ve kavurun. Salçanız hazır. Kabuk ve çürük kısımları ise toprağa karıştırarak gübre yapabilirsiniz.

ÇİÇEK GÜBRESİ

Çürüyen domateslerinizden çiçek gübresi yapabilirsiniz. Bunun için domatesleri küçük parçalara bölün ve bir kaba koyun. Üzerine pirinç yıkama suyu ekleyin ve ıslatın. Plastik bir örtü ile kaplayın ve mayalanmaya bırakın. Birkaç gün sonra organik gübreniz hazır olacak. Çiçeklerinize verdiğinizde daha güzel büyüyecekler.

DOMATESLERİ YETİŞTİRME

Çürüyen domateslerinizden domates yetiştirebilirsiniz. Bunun için domateslerin içindeki tohumları toprağa ekin ve sulayın. Bir süre sonra filizlenmeye başlayacaklar ve size taze domates verecekler.

CİLT MASKESİ

Çürüyen domateslerinizden maske yapabilirsiniz. Bunun için domatesleri püre haline getirin ve cildinize sürün. 15 dakika bekletin ve yıkayın. Domates, cildinizi temizleyecek, canlandıracak ve parlatacak. Ama dikkat, cildinizde alerji yapabilir, önce küçük bir bölgede deneyin.

KONSERVE

Çürüyen domateslerinizden konserve yapabilirsiniz. Bunun için domatesleri küçük küçük doğrayın ve bir tencerede pişirin. İsterseniz baharat ve sarımsak da ekleyebilirsiniz. Sonra kavanozlara doldurun ve kapaklarını sıkıca kapatın. Konserveniz hazır.