592b49c2-7506-4d79-9b85-751f03bc1656Özgür Ayaydın

Diyarbakır’da, daha önce Dünya Kadın Doğum merkezi olarak faaliyet gösteren merkez, kentin 8.Özel hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Özel Dünyapark Hospital Başhekimi Dr. Faraç Başak, günlük ortalama 400 olmak üzere aylık 10 bin hastaya hizmet verdiklerini söyledi. 

82f3d677-8897-48aa-b0cd-355d24ea2393

Kış aylarında kuruyan ciltlere son Kış aylarında kuruyan ciltlere son

Kentte faaliyete giren Özel Dünyapark Hospital, basın toplantısı ile hastane tanıtımını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Yalınkaya, 16 yıllık dünya doğum merkezi deneyimleri ve eski tecrübelerini çağın teknolojisi ile birleştirerek bu hastaneye açtıklarını söyledi.  Hastanelerinin hizmet standartlarını ileriye götürmek amacıyla ve kendilerini ifade etmek için bu toplantıyı düzenlediklerini belirten Yalınkaya, kentte sağlık sektöründe dün olduğu gibi bugünde en iyi ve kaliteli hizmeti vermeye hedeflediklerini söyledi. 

7d7271bc-7f2e-4378-bc8e-aa6ae7cc25f9

Hastane Başhekimi Dr.Faraç Başak ise, hastanelerinin 75 yataklı olup bünyelerinde toplamda şu an aktif olarak 21 doktor ve bir diyetisyenin poliklinik hizmeti verdiklerini söyledi. Sözleşmeli olarak ameliyatlarını gerçekleştirmek üzere ayrıca kadrolarında  bir profesör ve bir doçent olan kadın doğum uzmanlarının mevcut olduğunu söyleyen Dr. Başak, hastane bünyesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk (pediatri)Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Göğüs Hastalıkları, Yeni doğan ünitesi, Dahiliye, Radyoloji, Üroloji, Genel Cerrahi ve 24 saat açık olan Acil Servisin bulunduğunu ifade etti. 

Günlük ortalama 400 yeni olmak üzere toplamda aylık 10000'e yakın hastaya hizmet verdiklerini belirten Dr.Faraç Başak, hastaneleri bünyesinde genel cerrahi işlemleri, endoskopi ve kolonoskopi gibi özellikli işlemler, her türlü açık cerrahiler, lokal cerrahiler, lazer ile kısa süreli cerrahi uygulamalar ve Laparoskopi ile birçok ameliyat yapıldığını da söyledi. 

Başhekim Dr.Başak, hastanelerinde  ayrıca bölgede az bulunan ve bu konuda iddialı oldukları VIP odalarının da  mevcut olduğunu ifade ederek, “1 + 1 suit oda şeklinde düzenlediğimiz ve konsepti sadece bize ait olan her iki odanın yani hasta odası ve refakatçı ile ziyaretçi odalarının ayrı ayrı salona açıldığı ve birbirinden rahatsız olmayacak şekilde düzenlediğimiz odalarımız mevcuttur. Bu odalarımızın diğer hastanelerin VIP odalarından farkı gelen hasta ziyaretçilerimizin gerektiğinde hasta ağrılıysa veya hasta müsait değilse rahatsız etmeden giriş çıkışının ayrı olması bekleme alanlarının ayrı olması gibi bir özelliği var” dedi.  

Hastanelerinin bulunduğu bölgeye toplu taşımanın yapılması için Büyükşehir Belediyesine de başvurduklarını söyleyen Başhekim Dr.Faraç Başak, “Biliyorsunuz ki şu an Büyükşehir belediyesi olarak ve ilçe belediyeleri olarak Mahabad Bulvarı yani 75 yol dediğimiz bulvarımız yeni bir şehirleşme yeni bir yapılanma dönemindedir ve hala ulaşım hatları istenildiği gibi değildir. Dolayısıyla toplu taşıma araçlarının ulaşım açısından hastaneye yakın mesafeden geçmemesinden kaynaklı hasta ve hasta yakınlarımız sıkıntılar yaşamaktadır. Bununla ilgili UKOME'ye birkaç başvurumuz mevcut olmakla beraber şu süreçte bir yanıt alınamamıştır” diye konuştu. 

Basın toplantısından sonra Pelin Yalınkaya ve Başhekim Dr.Faraç Başak, hastaneye basın mensuplarına gezdi.