6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde Diyarbakır'da 410 kişi yaşamını yitirmesinin ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı yıkılan binalarla ilgili soruşturmalar tamamlanıyor.

Diyarbakır'ın tanınmış ailesi uçak bağışladı Diyarbakır'ın tanınmış ailesi uçak bağışladı

Bu çerçevede 89 kişinin öldüğü Yenişehir ilçesindeki Galeria Sitesinin çöken bloğuyla ilgili tamamlanan soruşturmanın ardından açılan ilk dava açıldı.

11. Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülmesine başlanan duruşmada arasında 3 müteahhidin de bulunduğu 4'ü tutuklu 7 sanık yer alıyor.

Tutuklu sanıklar başka cezaevinde tutuklu bulundukları için SEGBİS  (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi)  yöntemiyle duruşmaya katılarak savunma yaptılar.

Mahekeme verdği aranın ardından, tutuklu 4 sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, eksik belgelerin toplanması için duruşmayı erteledi.

Üzerlerine atılan suçlamaları kabul etmeyen tutuklu sanıklar tahliye talebinde bulunurken, ardından bazı tanıkların dinlendi. İddianamede, 7 sanık hakkında "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor.