Akbaş, Diyarbakır’da da depremden dolayı konutlara talebin yükselmesiyle ev fiyatlarının ve kiralarınıntavan yaptığını bunu  uydu kentlerle engellenebileceğini kaydett.

 Akbaş, devletin sosyal konut projelerinin hız kazanması için özel sektöre de vermesi gerektiğini dile getirdi.

Ev fiyatlarının fahiş bir şekilde artmasından dolayı vatandaşlara çağrıda bulunan Akbaş, şöyle konuştu:

“Özellikle son zamanlarda fahiş kira artışlarından bizde il olarak çok mustaribiz. Hükümetimiz kirada yasal olarak yüzde 25, ticarilerde yüzde 57 olarak açıkladı. Tabii bu tek hükümetimizin işi değil, toplumun da vicdani bir şekilde yardımcı olması gerekiyor. Çünkü insanları etkileyen bu zor süreçte çalışan ve çalışmayan vatandaşlarımız var. Büyük bir deprem atlattık, bu kira fiyatlarının bu kadar fahiş fiyatlara verilmesi bizleri üzüyor.''

- Yeni imar alanlarına ihtiyacımız var

2023'ün ilk 9 ayında yabancı turistlerin harcamaları arttı 2023'ün ilk 9 ayında yabancı turistlerin harcamaları arttı

Diyarbakır özelinde depremden dolayı arz meselesi olduğunu aktaran Akbaş, şunları aktardı:

"Kira ve konut fiyatlarının düşmesi için yeni imar alanlarına ihtiyacımız var. Bizim toplum olarak da kendimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Devletimiz de sosyal konutlara hız vermesi gerekiyor. Bunu da kendisi tek başına değil, özel sektöre de vererek daha hızlı ve yararlı olacağını düşünüyorum. Bu konuda da bir çağrımız var. Biraz da özel sektör de elini taşın altına koysun. Çok az bir karla hem konut üretimi anlamında katkı sunsun ve devletle iş birliği içerisinde olsunlar.”

Ev fiyatlarının yüksek olmasının vatandaşların kredi çekememesinden dolayı kiraya yönelmesiyle birlikte yükseldiğini belirten Akbaş, "Uydu kentlere ihtiyaç var. Özellikle deprem bölgelerinin fahiş kira artışlarını durdurmak için. Devletle özel sektör bizim gibi kuruluşlarla iş birliği içerinde olması lazım. Bu süreci az hasarlı atlatmamız gerekiyor.'' dedi.