Özgür Ayaydın 

Kürt siyasi hareketinde devamı olduğu partilerden farklı olarak 7 Haziran 2015 seçimlerine kendi ismiyle seçime girip damga vuran HDP, dün yapılan Olağanüstü kongre ile uyku moduna alındı. HDP’nin siyasi çalışmalarını bundan sonra Yeşil sol Parti adına yürüteceği açıklanırken, HDP’nin 51 il ve ilçe örgütlerinin akıbetinin ne olacağı sorusu gündeme geldi. 

Kapatma davası seçime girmesini engelledi 

DgT8GHbWsAAOm5Y

Anayasa Mahkemesindeki kapatma davası nedeniyle 14 Mayıs seçimlerine Yeşil Sol Parti çatısı altında seçime giren HDP, dün gerçekleştirdiği Olağanüstü kongre ile uyku moduna alındı. Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın genel başkanlığı bıraktığı partide, yeni eş başkanlar ve gerekli genel organlar seçildi ancak, bütün çalışmaların adı değişecek olan Yeşil Sol Parti çatısı altında yürütüleceği açıklandı. 

HDP’nin il ve ilçe örgütleri ne olacak ?

CHP il Kongresinde orak’lı kavga, 2 gözaltı  CHP il Kongresinde orak’lı kavga, 2 gözaltı 

Devamı olduğu partilerden farklı olarak 7 Haziran 2015 seçimlerine parti olarak giren ve aldığı yüzde 14 oy ile 81 vekil çıkararak siyasete damga vuran HDP’nin il ve ilçe teşkilatlarının ne olacağı merak konusu. Türkiye genelinde 51 il ve 384 ilçede örgütlü bulunan HDP’nin söz konusu il ve ilçe teşkilatlarının da bundan sonra genel merkez gibi uyku moduna alınacağı ve çalışmaların Yeşil Sol Parti örgütleri üzerinden yürütüleceği öğrenildi.