Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak olan haziran ayı enflasyon verileri, milyonlarca memur ve emekli için büyük bir merak konusu. Doktor, hemşire, öğretmen, polis ve avukatların maaşlarına yapılacak zam oranı belirlenirken, en yüksek ve en düşük memur maaşlarının ne kadar olacağı da netlik kazanacak. Peki, Temmuz memur zammı ne kadar olacak? İşte detaylar...

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayında yapılacak memur zammı, TÜİK tarafından açıklanacak haziran ayı enflasyon verilerine göre belirlenecek. Ocak ayında yapılan %49,25 oranındaki zamla en düşük memur maaşı 32.861 TL'ye yükselmişti. Temmuz ayındaki zam oranı ise 6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammıyla belirlenecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Temmuz Çarşamba günü haziran ayı enflasyon verilerini açıklayacak. Milyonlarca memur ve emeklinin maaşına yapılacak zam, 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte netlik kazanacak.

5 AYLIK ENFLASYON FARKI BELLİ OLDU!

TÜİK mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), bir önceki aya göre yüzde 3.37, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 22.72, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 75.45 olarak gerçekleşti. On iki aylık ortalamalara göre yüzde 62.51 olarak gerçekleşti.

MEMUR ZAMMINDA KRİTİK ORAN BELLİ OLDU!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyon verileriyle birlikte, memur ve emeklilerinin zam oranını belirlemede etkili 5 aylık enflasyon farkı da belli oldu.Memur maaşları ve emekli memur aylıklarına ocak ayında yüzde 15 oranında toplu sözleşme zammı yapıldı. Temmuz ayında da yüzde 10 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. Ocak ayındaki toplu sözleşme zammını aşan enflasyon farkı temmuz ayında maaşlara yansıtılacak.

Beş aylık dönemdeki enflasyon farkı ve yüzde 10 toplu sözleşme zammıyla birlikte memur ve emekli memur aylıklarında yüzde 17,32 oranında artış yapılması kesinleşmiş oldu.

Diyarbakır’da Kaymakamlık yaptı, Elazığ’a Vali oldu, Hatipoğlu kimdir? Diyarbakır’da Kaymakamlık yaptı, Elazığ’a Vali oldu, Hatipoğlu kimdir?

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayında yapılacak zam ile en düşük memur maaşı netlik kazanacak. Mevcut enflasyon verilerine göre temmuz ayında SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 25-26 arasında, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına ise yüzde 20-21 arasında zam yapılacağını söylemek mümkün.

Editör: Ayşegül Yaşar