Bakan Koca, Karakoyunlu'nun İstanbul’daki evinde geçirdiği rahatsızlık sebebiyle kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiğini açıkladı.

YILMAZ KARAKOYUNLU KİMDİR?

26 Nisan 1936 doğumlu Siverekli Türk siyasetçi ve yazardır.

Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesini 1955 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini 1959 yılında bitirdi. Georgia Üniversitesinden MBA derecesi aldı. Michigan Üniversitesinden "Effective Management" Sertifikası sahibi olup, doktorasını İstanbul Üniversitesinde tamamladı. Kısa bir süre müfettişlik yaptıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatına girdi. Finansman Şubesi müdürlüğünü üstlendi. İstifa ederek özel sektöre geçti. Yönetim kurulu üyeliği, başkanlığı, genel müdürlük ve genel koordinatörlük görevleri üstlendi. 

Karakoyun

TBMM 20. ve 21. Dönem İstanbul Milletvekiliği ve Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Ecevit kabinesinde devlet bakanı ve hükûmet sözcüsü olan Karakoyunlu, evli 2 çocuk babasıydı.

200'E YAKIN ŞARKI SÖZÜ YAZDI

Öte yandan 200'e yakın Türk müziği şarkısı ve saz eserleri TRT repertuvarında olan Karakoyunlu'nun "Salkım Hanımın Taneleri" romanı filme çekildi. 1998 Antalya Film Festivalinde 6 dalda birincilik ödülü aldı ve yılın en iyi sinema filmi seçildi. Filmin başrollerini oynayan Zuhal Olcay, Hülya Avşar ve Kamran Usluer izleyicilerden çok büyük takdir topladılar.

1991 yılında yazılan Güz Sancısı romanı, aynı isimle 2008 yılında filme çekildi. Başrolü oynayan Beren Saat yılın en dikkat çeken sanatçısı oldu. Film 2009 yılı başında Yunanistan'ın Atina kentinde gala gecesi yapılarak seyircilere sunuldu. Bu gece münasebetiyle Güz Sancısı Yunancaya çevrilerek yeniden yayınlandı.

Yılmaz Karakoyunlu birçok dizide senaryo danışmanlığı görevini üstlenmiştir. Hatırla Sevgili, Elveda Rumeli, Karayılan, Her Şeye Rağmen dizileri Yılmaz Karakoyunlu'nun senaryo danışmanlığı ile gerçekleştirildi.

En sinirli burçlar hangileri? En sinirli burçlar hangileri?

2014 yerel seçimlerinde CHP'den Urla Belediye meclisi aday listesinde ilk sırayı almış ve meclis üyesi seçilmiştir. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye meclisi üyesi de olmuştur.

Kaynak: igf