Diyarbakır'da 100 odalı güvercin otelinde kalan ve sıcaktan etkilenen  yüzlerce güvercin leğenlere dolduran sulara girerek serinliyor.

Güvercin besiciliğinin önemli bir yer tuttuğu Diyarbakır’da, şartlar değişse de güvercin sevgisi ve onlara hizmette sınır bitmiyor.

Merkez Bağlar ilçesinde 2014 yıllında açılan “Güvercin Otel”, çifti 10 bin liradan 500 bin liraya kadar çıkan binlerce güvercine ev sahipliği yapıyor.

“Ciğeri”, “Kekme Yusufi”, “Atlas”, “Külrenk”, “Zeytuni”, “Narinci”, “Bozak”, “Kekme Atlas” ve “Gökela” gibi Diyarbakır’a özgü 21 güvercin türü bulunuyor. Bu türler gibi binlerce güvercine hizmette en iyi şekilde yapılmaya çalışılıyor.

“Eyyam-ı Bahur” sıcakları yurdun birçok bölgesini etkisi altına alırken Diyarbakır’da termometreler 40 derecenin altını görmüyor. 

İşletmeci Mehmet Batmaz, sabah 08.00’den akşam 12.00’ye kadar klima açarken, gün içinde de bir sefere mahsus leğen bırakıp içini su doldurarak güvercinlerin serinlemelerini sağlıyor.

15 yıldır Güvercin Oteli işlettiğini belirten Batmaz, her yıl ellerinden geldikçe kışın ısıtma, yazın klima ile güvercinlerin serinlemeleri için her şeyi yaptıklarını söyledi.

10 bin güvercin var

Buradaki güvercinler dünyanın en güzel güvercinleri, en güzel ırklarını seçip getirip burada ürettiklerini ifade eden Batmaz, şunları söyledi:

“Onların bakımları, yemleri, ilaçları, veterineri olsun ve şu an gördüğünüz gibi havuz bile yapıyoruz. Kuşların sıcaktan etkilenmemeleri için he rtürlü önlemi alıyoruz.  Burada en az 100’e yakın müşterimiz var. Hepsinin odaları, daireleri var. Bu odalarda 10 bine yakın güvercin var. 10 bin güvercinin rahat etmeleri için hizmet veriyoruz.''

Güvercinleri her gün yıkadıklarını belirten Batmaz, “Her gün günde bir sefer öğlen vakti, sıcaklığın en yüksek seviyeye geldiği vakitte burada yıkıyoruz. Havuz şeklinde su doldurup en güzel şekilde serinletiyoruz. Klimamızda var. Klima ise gündüz 08.00’de açılır akşam 12.00’ye kadar. Hem klima altında, hem de günde bir sefer yıkanmalarından dolayı hayvanlar serinliyorlar” dedi

Batmaz,  güvercinlerin fiyatlarının 10 ile 500 bin lira arasında değiştiğini belirtti.

(İHA)

Değirmen Deresi kirlilikten kutarılıyor Değirmen Deresi kirlilikten kutarılıyor