SIDDIK ALGÜL

SIDDIK ALGÜL

Tüm Makaleleri

SEÇİMİN ARDINDAN

14-28 Mayıs Seçimleri demokratik bir seçim miydi? eşit şartlarda bir seçim miydi.? Ahlaklı miydi? v.s tartışma ve sorular bir birini kovalarken İpi göğüsleyen yani seçimin kazananı Cumhur İttifakı oldu.
Seçimin kazananı Cumhur ittifakı olunca da CHP de kazan kaynamaya başladı. Kılıçdaroğlu’nun Genel başkanlığı bırakması gerekir şeklinde değerlendirmeler var. Bence bu söylemler ve değerlendirmeler haksız olduğu kadar erkendir de .. Kendisine karşı açık yada gizli işletilen Alevi ve Kürt karşıtı propagandaya rağmen Kılıçdaroğlu bugüne kadar yapılan seçimlerde muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olarak en yüksek oy oranına ulaştığı ve seçimi ikinci tura taşıdığını, ikinci turda da seçimi kıl payı kaçırdığını unutmamak gerekir. …
14 Mayıs seçimlerinin ardından ortaya çıkan tabloya bakıldığında, parlamentoda Cumhur İttifakı’nın elde ettiği güçle AK Parti'nin, 2002’de yola çıktığı noktaya kadar gerilemiş olduğunu görüyoruz. Ancak ikinci turda yani 28 Mayıs seçimi kazanıldığı için kazan kaynamadan altındaki ateş söndürüldü.
Seçimin zaferini Cumhur İttifakı kazandı. Ancak bazı kesimler bu zaferi Pirus Zaferi olarak nitelendirdiler. Bunun üzerine Pirus Zaferinin ne olduğunu, ne anlama geldiğini araştırdım bakın ortaya ne çıktı.
Pirus Zaferi:
"Pirus zaferi", ismini Makedonyalı kral Pyrrhus’an almaktadır. Pyrrhus'un ordusu, Pirus Savaşı sırasında MÖ 280'de Heraclea Muharebesi'nde ve MÖ 279'da Asculum Muharebesi'nde Romalıları yendiği halde, geri dönüşü zor kayıplar vermiş

Bu acayip şive, Diyarbakır şivesi değil

Diyarbakır da söylenen birçok fıkralarda kullanılan dil ve şivenin büyük bölümü Diyarbakır’ın  merkez kökenli vatandaşlarına ait şive değil..

Zerzevan Kalesi Asur Dönemi Eseri mi ?

Zerzevan Kalesi, Diyarbakır ile Mardin arasında, Çınar ilçesine bağlı Demirölçek Mahallesi sınırları içinde yer alan tarihî yapı ve askerî yerleşim alanıdır.

Bizi Yetim Bıraktın Be Abla..

86 yıllık yaşam hayatına neler, neler sığdırmadın ki... Neler, neler yaşamadın ki bu fani dünyada…. Son kalemizdin, koca çınarımızdın ablacığım..

Nerde o eski bayramlar

Diyarbakır’da eski bayramlarda böylemiydi deseniz, elbette ki değildi.

Ashab-ı Kehf Diyarbakır’da  (6)

Diyarbakır’da da Ashab-ı Kehf’in bir mekânının bulunduğu, mevcut mekânlar arasında Kur’ani ifadeye uygun emarelerin ağır bastığını artık bilmek gerekir.

Ashab-ı Kehf Diyarbakır’da   (5)

Ashab-ı Kehf’e dair anlatılanlar oldukça anlaşılır ve nettir. İsteyenler tefsir kitaplarından konunun ayrıntılarını öğrenebilir.

Ashab-ı Kehf Diyarbakır’da...(4)

Bu konuyu, araştırmacı Mehmet Ali Abakay kişisel araştırmasında şöyle işlemektedir;

Ashab-ı Kehf Diyarbakır’da  (3)

Mar Thoma Kilisesi, bugün Mesudiye Medresesi’nin olduğu yapıdır ki yapı biçimi sonradan medreseye tahvil edilmiştir.

Ashab-ı Kehf Diyarbakır’da  (2)

Bu alanda Ashab-ı Kehf’in olduğuna işaret eden kimi bulguları şu şekilde sıralamak mümkündür.

Eshab-ı Kehf Diyarbakır’da  (1)

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yaptığım (1984) dönemlerinde yayınladığım ''Vilayetin Sesi'' gazetesinde Eshab-ı Kehf konusunu yazmıştım.

Özel Haber