Yıllarca okuyup hayalini kurduğu üniversiteyi kazanan ve kaydını yaptıran öğrencinin barınma kabusu başladı. Daha geçtiğimiz yıllarda devlet yurdu çıkmayan ve artan fahiş kiraları da ödeyemez durumda olan bazı öğrenciler parklarda kalmaya başlamıştı. Bu da Türkiye için hiç de iyi bir görüntü olmamıştı.

İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere büyükşehirlere kayıt yaptıran üniversite öğrencisinin okuyup okuyamaması artık barınabileceği bir yer bulmasına bağlı.

Devlet yurtları malum yetersiz ve yine bu yıl da yetmeyecek. Dolayısıyla öğrenciler de kiraya çıkacak ya da özel yurtlara yönelecek. Ancak, özel yurtlar da kiralar da ateş pahası. Bu da üniversite öğrencisi için aşılması çok zor bir engel. 

Hayat pahalılığının giderek artığı, alım gücünün düştüğü, insanların geçim derdi yaşadığı bu ortamda bir çok öğrenci barınacak yer bulamamanın kabusu ile karşı karşıya kalacak.

Düşünün öğrenci yıllarca hayalini kurduğu üniversiteyi kazanıp kaydını yaptırıyor ve bütçesine uygun barınabileceği yer aramanın telaşına düşüyor. Daha sonra da barınabileceği yeri bulamamanın hayal kırıklığını yaşıyor.

Yıllardır neden bu sorun tam olarak çözülmüyor anlayamıyorum. Üniversite öğrencilerinin tercih ettiği iller belli ve bu herkes tarafından biliniyor. Genelde İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer büyük şehirler tercih ediliyor. Bunlar bilinmesine rağmen neden başta bu yerlerde yeterince yurt yapılmıyor ya da öğrencilerin kalabileceği imkanlar yaratılmıyor.

Üniversiteler kurulduğunda yurtların da hesabı yapılmalıdır. 

Çoğu öğrenci özel yurt fiyatlarını ödeyemez durumda. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da bir çok öğrenci barınma sorununu çözemediği için ya kaydını donduracak veya yine parklarda kalacak. Dileğim bu görüntülerin bir daha yaşanmamasıdır. 

Bir devlet için öğrencisinin barınma sorununu çözmek bu kadar zor olmasa gerek. Yurtlar yapılarak ya da farklı alternatif projelerle bu sorun çözülebilir.

Barınma sorununu öğrencilerin kabusu olmaktan çıkarın.